Sporting Achievements

ATHLETICS

Our Year 3/7 students  won the SACSA Athletics Championshipsand The Challenge Shield.

Our Year 4/7 students  won the SAPSASA District Athletics.

King’s students won the Secondary Athletics Championships and The Challenge Shield

K and T Skein were selected for the Athletics SA South Australian All Schools Team, which competed in the National All Schools Championshipsin Melbournelast December.  They also represented King’s at the SA All Schools Games last October.

N Visciglio won a Bronze Metal in the 200m and 400m races (narrowly missing out on Silver by less than .05 sec) at the Seniors State Track and Field Competition.

BASEBALL

K Skein was selected for the Baseball SA U16 State Teamwhich competed in the National Youth Championships in Sydney in January.

BASKETBALL

Our Year 8/9 and 6/7 Boys won the SACSA Basketball Championships.

DANCE

In the SchoolAerobics Dance Star Competition, the following students excelled:
Future Legends
T Hissey – 2nd
Primary Lyrical Audition
H Dunt – 1st
Primary Up Tempo
A O’Donoghue – 1st
Primary Down Tempo
H Dunt – 1st

Primary Hip Hop Small
Mayhem – 2nd
Primary Hip Hop Large
Boundless – 1st
Primary Hip Hop Audition
J Penna – 2nd
Primary Theatrical
Next Level Up – 2nd
Secondary Junior Down Tempo
C Penna  2nd
Secondary Junior Jazz Audition
C Penna –1st
Secondary Junior Hip Hop AuditionC Penna – 1st

FOOTALL

J Filmer was selected as the Round 19 Nominee for the 2015 NAB AFL Auskicker of the Year.  He was interviewed during half time at the Crows vs Richmond game in August, which was shown on Channel 7.  Jared also attended the AFL Grand Final at the MCG.  He walked in the Grand Final Parade, played on the MCG on Grand Final Day and presented a premiership medal to a premiership player.

Our Year 8/9 Boys and Year 8/9 Girls won the SACSA 9-a-side Football Championships.

Our Year 8/9 Girls won the SSSSA Touch State Championships.

Our Year 6/7 and 4/5 Boys won the SACSA Touch State Championships.

NETBALL

Our Year 6/7 Girls won the SACSA Netball Championships.

SA SPORTS INSTITUTE PROGRAMS

SASI selected C Penna for the Rowing for Gold program and T Franklin, R Slater and K Jones for the Sprint Kayaking program.  They were selected from over 7000 potential candidates in the State. They had demonstrated the right combination of physical and fitness attributes, and demonstrated the potential to succeed at an elite level in their sport. They advised that this program was designed to prepare them for elite level competition, with the ultimate aim to see them work towards selection for Australian Junior and Senior World Championshipand Olympic events.

SOCCER

Our Open Boys and Year 4/5 Boys won the SACSA Soccer Championships.

SOFTBALL

H Lacovino was selected for the U/12 SAPSASA State Softball team.  She plays softball for the Road Runners Softball Club at Golden Grove and is the first Northern Suburbs player to make this team in a long time.

TABLE TENNIS

Our Year 4/5 Boys and Open Boys won the SACSA Table Tennis Championships

King's Baptist Grammar School | 3 Keithcot Farm Drive, Wynn Vale SA 5127 | P.O. Box 64 Modbury North SA 5092 | Ph. (08) 8289 0222 F. (08) 8289 1622

ABN 85 693 637 001